Dr n. med. Patryk Młyniuk (ur. 1995) ukończył studia magisterskie na kierunku Optometria na Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2019 roku. W 2024 roku zakończył edukację w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UMK w Toruniu. W wyniku publicznej obrony rozprawy doktorskiej pt. Zastosowanie optycznej koherentnej tomografii do morfometrycznej i dynamicznej oceny struktur przedniego odcinka oka u osób zdrowych, z postacią subkliniczną i kliniczną stożka rogówki, uzyskał tytuł doktora nauk medycznych.
Jego główne zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach z zakresu optometrii i okulistyki, w szczególności kontaktologii oraz ocenie struktur przedniego odcinka oka, głównie w kontekście stożka rogówki. We współpracy z Instytutem Fizyki UMK w Toruniu uczestniczy również w badaniach nad innymi zastosowaniami optycznej koherentnej tomografii (OCT).
Jest autorem i współautorem prac naukowych, prezentacji konferencyjnych oraz posterów przedstawianych m.in. na: konferencji BCLA 2019 w Manchesterze, ARVO 2019 w Vancouver, 36. i 38. Kongresie ESCRS w Wiedniu i Amsterdamie, a także na 25. Zimowym Spotkaniu ESCRS (online).
Do najważniejszych publikacji należą m.in.:
🔹 Change in the geometry of positive- and negative-powered soft contact lenses during wear (PLoS ONE, 2020)
🔹 Shape of the anterior surface of the cornea after extended wear of silicone hydrogel soft contact lenses (Ophthalmic and Physiological Optics, 2021)
🔹 Changes in the geometry of modern daily disposable soft contact lenses during wear (Scientific Reports, 2021)
🔹 Probing biomechanical properties of the cornea with air-puff-based techniques – an overview (Advanced Optical Technologies, 2021)
🔹 Air-puff induced corneal dynamics in normal, forme fruste and keratoconic eyes measured with OCT-based optical biometry (Optics and Lasers in Engineering, 2024)
Na co dzień, oprócz standardowych procedur optometrycznych, uczestniczy w kwalifikacjach pacjentów do zabiegów fakoemulsyfikacji zaćmy, laserowej korekcji wzroku oraz terapii w ramach programów lekowych. Zajmuje się również dopasowywaniem miękkich i twardych soczewek kontaktowych, zwłaszcza u pacjentów ze stożkiem rogówki.